تهیه سیستم مالی نرم افزار حسابداری ،صندوق خرید و فروش ،مدیریت فاکتور و باشگاه مشتری

نویسنده : سردبیر سیاهه ۱۰:۰۲:۴۳ ۱۳۹۹/۰۹/۲۴

تهیه سیستم مالی نرم افزار حسابداری ،صندوق خرید و فروش ،مدیریت فاکتور و باشگاه مشتری

روند فعلی بازار در تهیه سیستم مالی نرم افزار حسابداری ،صندوق خرید و فروش ،مدیریت فاکتور و باشگاه مشتری

 

طی نظر سنجی و عملکرد مجموعه های مختلف در سطح کشور، در رابطه با استفاده از سیتمهای مالی نتایج زیر را در برداشته.

1-اکثر مجموعه ها هیچ اعتماد و آگاهی به نوع سیستم مالی و نرم افزار مورد استفاده خود ندارند.(بنا به جبر ایجاد شده در مراحل مختلف مجبور به تهیه یک سیستم مالی و استفاده ازصندوق فروش شده اند)

2-این نرم افزار ها فقط برای ارائه فاکتور به بعضی مشتریان بوده و اطلاعات درستی در آنها درج نمی شود.

3-از بیشتر نرم افزارها چون که اطلاعات درستی در آن ها ثبت نشده پس نمی توان توقع خروجی مناسبی داشت.

4-در بیشتر سیستمهای مورد استفاده گزارشات مدیریتی درستی دریافت نمی شود و تهیه این نوع گزارشات به دلیل پراکندگی اطلاعات و ثبت های نادرست فاقد اعتبار و صحت می باشند.

5- چه مدیران ،چه مشتریان پس از فروش و خرید گزارشات مبسوطی از فروش یا خرید خود ندارند از زمانی که فاکتورهای فیش پرینت حرارتی استفاده می شود این نوع فاکتورها یک بار مصرف بوده یا کاربران هیچ استفاده ای از آنها نمی کنند.چون سریع در برابر گرما یا حرارت اطلاعات آنها از بین می رود و قابل بازیابی نمی باشد.

6-زمانی که شما یک برنامه حسابداری خرید و فروش یا صندوق فروش دارید.نمی توانید از آن برای باشگاه مشتری یا سیستم حقوق و دستمزد یا ارتباط مستقیم با برنامه های مشابه به طریق درست استفاده نمایید چون تولید این گونه نرم افزارها در ایران پیرو استاندارد خاصی نیست و شرکتهای متفاوت از هیچ استانداردی استفاده نمی کنند. به دلیل اینکه هیچ مرجع سازمان و انجمنی استانداردی مرتبط با این گونه مجموعه ها تهیه و تنظیم نکرده است.

این موضوع بیشترین ضربه و زیان را به کاربران و مدیران که از این نوع سیستمها استفاده می کنند وارد می نماید و چون که در یک زمانی هزینه ای برای این نوع نرم افزارها شده (اقتصادی،زمانی،نیروی انسانی) پس مدیران برای تغییر در سیتمهای خود با مقاومت خود ،مدیران و کاربران مواجه می شوند. و همچنان به همان شیوه غلط راه را پیش می برند و راضی به اصلاح ،تغییر یا تعویض نمی شوند.

7-اینکه شما پس از تهیه یک نرم افزار مالی و آموزش درست باید مشاوران اجرایی خوبی داشته باشید. آیا به این موضوع فکر کرده اید؟

8- اکثر مجموعه ها بدون توجه به اینکه چه کوچک اند یا بزرگ، نشان می دهد که آنها سعی می کنند با آنچه که دارند برای جلوگیری از سرمایه گذاری قابل توجه در نرم افزار تلاش کنند و این را بدانید که هیچ نتیجه مثبتی نخواهید گرفت به جز پس رفت.

9- در حالیکه بسیاری از مجموعه ها یا فروشگاه ها به اتوماسیون جزئی (با استفاده از اسکن در ترکیب با پرینت صورتحساب و ارسال با ایمیل) استفاده می کنند. فرصتهای قابل ملاحظه ای برای کارآیی، سرعت و پایداری فرآیندهای کاری کاملا اتوماتیک وجود دارد. یکی از چالش های عمده فرآیندهای کاری که در این بررسی نشان داده می شود، وارد کردن داده های دستی و مسیریابی فاکتورها می باشد که می تواند تأخیر تأیید، پرداخت های دیرهنگام، نگرانی های تامین کننده و اختلافات فاکتور را ایجاد کند. در واقع، اکثر سازمان ها هر هفته یک تا هشت ساعت صرف مسائل مربوط به فرآیندهای قابل پرداخت حساب ، را حل می کنند. سالانه این می تواند به میزان بین 36 میلون تومان  تا 720 میلیون تومان به سادگی برای کنترل خسارت ایجاد شده توسط فرآیندهای دستی اضافه به هزینه های مجموعه فروشگاه و سازمان اضافه شود. این نشان از عدم استفاده درست شما از یک سیستم نرم افزار خرید و فروش ،صندوق فروشگاهی،صورتحساب دیجیتال ،فاکتور آنلاین، باشگاه مشتریان و سایر نرم افزارهای کاربردی در زمینه خرید فروش حسابداری در فروشگاه یا سازمان می باشد.
 

10- موانع استفاده از سیتمهای خودکار برای مجموعه ها شامل فقدان در زمینه های زیر می باشد: بودجه، پشتیبانی اجرایی، منابع فنی یا درک راه حل های موجود. فقط حدود 15 درصد از پاسخ دهندگان اعلام نمودند که به صورت خودکار، فرایندهای فعلی آنها تقریبا به خوبی کار می کند.البته هزینه های بسیار بالایی برای تهیه این نوع سیستمها متحمل شده اند و هنوز مشکلات زیادی در این زمینه دارند. 

 

درباره نویسنده

طباطبایی

سردبیر سیاهه

مدیر و مشاور تبلیغات اینترنتی و فضای مجازی

مطالب مرتبط